poniedziałek, 4 czerwca 2018

Pyton tygrysi (Python molurus)

GATUNEK AZJATYCKI






Krótki opis
Gatunek węża z rodziny pytonów. Jeden z największych gatunków pytonów świata. Mniejszy jedynie od pytona siatkowego. Gatunek inwazyjny.

Wygląd
Ma silne i masywne ciało o obwodzie większym niż udo dorosłego mężczyzny. Dorosły osobnik potrafi stwarzać zagrożenie dla życia człowieka.
Ubarwienie formy nominalnej (wild type) węża stanowią jasno lub ciemnobrązowe, nieregularne duże plamy oddzielone od siebie cienkimi, jasnożółtymi pręgami. Plamy są jaśniejsze w części centralnej, ciemniejsze zaś przy krawędziach.
Istnieje szereg odmian barwnych jak np. albino, green, labirynth, granit, hypo, albino T+ .

W zależności od podgatunku, osobnik nominalny może dorosnąć do 8 m (rekord 8,23 m 182,76 kg, i obwód 71,12 cm.)[4] Osobniki hodowane w Polsce rzadko przekraczają 5 m (samice).

Biotyp, zachowanie
Lasy tropikalne, ze względu na dużą masę ciała dorosłe osobniki przebywają na ziemi, najchętniej w pobliżu zbiorników wodnych. Długie godziny spędzają w wodzie, gdzie czyhają na ofiarę przychodzącą do wodopoju. Dobrze pływa i nurkuje. Zanurzenie może trwać nawet do kilkunastu minut.

Występowanie
Zależnie od podgatunku. Zwykle wybiera tereny mokradeł.
- Pyton tygrysi jasnoskóry (Python molurus molurus) – podgatunek nominalny
Zamieszkuje wschód Pakistanu, Indie, Nepal i Cejlon (Sri Lanka).
- Pyton tygrysi ciemnoskóry (Python molurus bivittatus)
Żyje w Birmie, na południu Chin, w Laosie, Malezji i Indonezji, a także na
wyspach: Celebes, Jawa i Borneo.

Gatunek chroniony międzynarodową konwencją CITES

Pokarm
Głównie ssaki – myszy, szczury, króliki, aż po mniejsze ssaki parzystokopytne (w naturze), ptaki. Generalnie zjada większość zwierząt, które uda mu się upolować. Na wolności atakuje także np. młode antylopy.

Rozmnażanie
Samica opiekuje się złożonymi jajkami, owija się wokół nich i pozostaje tak aż do wylęgu młodych broniąc swych jajek. W splotach dzięki drżeniom mięśni jest w stanie podnieść o kilka stopni temperaturę ciała (podobnie robi Homo sapiens, gdy mu zimno doskwiera i drży z zimna). Gdy natomiast jest za ciepło poluźnia sploty.

Ukąszenia
Nie jest jadowity, Zadusza i połyka ofiary. Dorosłe osobniki stanowią niebezpieczeństwo dla człowieka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz